Pasaulio kroso čempionatas

Sekmadienį Škotijos sostinėje Edinburge vykusiame Pasaulio kroso bėgimo čempionate vėl dominavo afrikiečiai.

O prieš tris dešimtmečius (1978 metais) ten pat Škotijoje (Glazgo) vykusiame Nacijų krose mūsų tautietis Aleksandras Antipovas iškovojo fantastinę antrąją vietą.

Patekti i dešimtuką pavyko vienintelei ne Afrikos kontinento atstovei - japonei Yukino Ninomiya moterų jaunių bėgime. Australietė Benita Johnson moterų bėgime buvo 11-ta, amerikietis Jorge Torres – 19-as vyrų tarpe. Nuo 2001 metų, kai ukrainietis Sergejus Lebedis Ostendėje sugebėjo iškovoti antrą vietą, nė vienam neafrikiečiui nepavyko prasibrauti į dešimtuką vyrų ilgoje trasoje. Ryžtą susikauti su afrikiečiais savo interviu demostravo australietis Craig Mottram, jau turintis patirties kovojant su juodaodžiais aukščiausiame lygyje: 2005 metais Helsinkyje pavyko pirmajam neafrikiečiui per 20 metų iškovoti prizinę (3-iąją) vietą 5000m bėgime pasaulio čempionatuose. Ryžtą stiprino viltis, kad turėtų padėti “pusiau“ namų sienos, mat Craig‘o mama kilusi iš Škotijos. Ši intriga subliuško netrukus po starto – australietis atsiliko ir finišavo 31-as.

O nugalėjo etiopas Kenenisa Bekele, pasaulio čempionu ilgojoje trasoje tapęs jau šeštą kartą. Nugalėjo užtikrintai, lengvai atitrūkęs nuo savo pagrindinių varžovų penkto rato pradžioje. Tačiau pradžia nebuvo tokia šviesi Kenenisai. Pirmiausia, jis neatvyko į spaudos konferenciją, nes pavėlavo į lėktuvą Londono Heathrow oro uoste. Vėliau iškentėjo skrandžio veiklos sutrikimus naktį prieš varžybos, o tik pradėjus bėgti, 3-čiame kilometre, kažkas užmynė jam ant kojos ir numovė batelį. Tai kainavo jam porą dešimčių sekundžių. “Jei būčiau puolęs vytis tolstančią grupę strimgalviais, tai galėjo man kainuoti pasaulio čempiono titulą. Man pavyko sukontroliuoti savo tempą“. Pernai Kenijoje vykusiame pasaulio kroso čempionate nebaigęs distancijos, Bekele jautėsi neturįs teisės pralaimėti, juolab, kad į Škotiją kartu atvyko su savo jaunąja žmona, kuri labai tikėjosi vyro pergalės.

Išvakarėse vykusioje spaudos konferencijoe IAAF prezidentas Lamine Diack negailėjo pagyrų varžybų organizatoriams ir kritikos Europos šalių federacijų atsakingiems asmenims. Taręs žodžius, kad “krosas grįžo į namus“, jis pažymėjo, kad jam labai patiko varžybų trasa. Paskelbus informaciją, kad 1973 metų čempionate Europos šalys sudarė 85% dalyvavių, o šiemet tik 30%, Lamine Diack pasakė, kad šios problemos IAAF neišspręs – ją teks spręsti šalių lygmenyje. IAAF Kroso bėgimo komitetas savo posėdyje pirmadienį ruošiasi aptarti susidariusią padėtį.

Įdomu pažymėti, kad lygiai prieš 30 metų Pasaulio kroso čempionatas (tada jis vadinosi Nacijų krosu) vyko taip pat Škotijoje, Glazgo mieste. Tąkart vilnietis Aleksandras Antipovas, startuodamas už TSRS rinktinę, iškovojo legendinę antrą vietą, aplenkęs įžymųjį belgą Karelą Lismontą, 1971 metų Europos maratono čempioną iri Olimpinių žaidynių Miunchene bei Monrealyje prizininką. Čempionu tada tapo airis Džonas Treisis (John Treacy).

Pagal interneto spaudą

berzas42